Dieta w przypadku kolki i zapalenia pęcherzyka
Stosowanie odpowiedniej diety jest konieczne wówczas, gdy złapie cię kolka żółciowa, ostre zapalenie pęcherzyka lub dróg żółciowych. Kuracja powinna przebiegać stopniowo i trwać od kilku do kilkunastu dni. Wówczas objawy powinny złagodnieć, a po pewnym czasie całkiem ustąpić.
Oto kilka zasad, których powinieneś przestrzegać:
- Pierwszego dnia zrezygnuj z pokarmów stałych. Pij jedynie wodę, napary ziołowe i słabą herbatę. W miarę polepszania się samopoczucia możesz poszerzyć swoje menu. Ogranicz się jednak do spożycia rzadkich kleików (np. purée z ziemniaków i marchewki), kaszek oraz niekwaśnych soków owocowych.
- Wraz z ustępowaniem ostrych objawów do spożywanych potraw możesz zacząć dodawać mleko (początkowo w niewielkiej ilości – maksymalnie 50 ml). Z każdym dniem zwiększaj jego ilość.
Stopniowo wzbogacaj swoją dietę o kolejne produkty – staraj się jednak, by nie dodawać ich więcej niż 2-3 dziennie. Najlepiej sprawdzają się ugotowane, drobno mielone mięso drobiowe (po kilku dniach można ograniczyć się do gotowania mięsa, bez konieczności jego rozdrabniania), purée z gotowanych warzyw, soki owocowe i warzywne, zupy warzywne z drobnymi kaszami, czerstwe pieczywo z niewielką ilością masła oraz świeży chudy serek twarogowy.
Restrykcyjność zalecanej diety zwiększa się wraz z postępem dolegliwości. W przypadku całkowitego usunięcia pęcherzyka żółciowego należy spożywać zalecane produkty i kategorycznie wystrzegać się innych.