Choroby woreczka żółciowego (pęcherzyka żółciowego)
Woreczek żółciowy (pecherzyk żółciowy) najczęściej związany jest z 4 rodzajami zaburzeń. Należą do nich:
- Kamica żółciowa - powstanie kamieni żóciowych blokujących swobodne przemieszczanie się żółci.
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego (woreczka żółciowego) - najczęściej występuje w postaci ostrej jako powikłanie kamicy żółciowej. Towarzyszy mu ciągły ból i gorączka.
- Podrażnienie pęcherzyka żółciowego (woreczka żółciowego) - Może być spowodowane złą dietą (zatruciem) podrażnieniem przewodów żółciowych. Dolegliwości mogą świadczyć o tworzeniu się złogów w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych, czyli o kamicy żółciowej. Wskazują na nią też silne bóle i napady kolki w prawej części brzucha, nudności, wymioty, zgaga. Dolegliwości występują najczęściej w nocy. Zdarzają się też w dzień - np. kilka godzin po obfitym posiłku zawierającym ciężkostrawne produkty takie jak: czekoladę, żółtka jaj, śmietanę, tłuste mięso i wędliny, a także potrawy smażone i pieczone na tłuszczu. Ciężkostrawne produkty wymagają do strawienia większej ilości żółci. Pęcherzyk żółciowy się kurczy, wydalając jak najwięcej żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów. Pod wpływem silnego skurczu wraz z żółcią mogą przesuwać się też kamienie żółciowe i to daje dolegliwości.
- Nowotwór woreczka żółciowego - Nowotwór dotyka głównie osoby w wieku 60-70 lat, częściej kobiety niż mężczyzn (w proporcjach podobnych do kamicy żółciowej). Rośnie w sposób rozlany i głęboko naciekający. Objawy, które go charakteryzują, są typowe dla kamicy, dlatego tak trudno jest go zdiagnozować i najczęściej dochodzi do tego bardzo późno.