Metody leczenia
Leczenie kamicy żółciowej możemy podzielić na leczenie zachowawcze i doraźne. Leczenie doraźne polega na operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, lekarze zdecydowanie doradzają pacjentowi tę metodę działania. Pozwala ona nie tylko pozbyć się bólu związanego z przemieszczaniem się kamieni czy atakiem kolki, ale przede wszystkim uniknąć groźnych i kłopotliwych powikłań.
Usunięcie pęcherzyka nie wyklucza jednak tworzenia się kolejnych złogów w przewodach żółciowych pozostawionych po to, by żółć mogła nimi spływać z wątrlapoby do dwunastnicy, dlatego lekarze wykonują też endoskopię. Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta specjalnej rurki wyposażonej w mikronarzędzia i mikrokamerę. Po przedostaniu się jej do dróg żółciowych, kamienie wyciągane są na zewnątrz za pomocą specjalnego „koszyczka” zamocowanego na końcu endoskopu. Wśród metod usunięcia pęcherzyka wyróżniamy metodę laparoskopową: jest nowoczesna, małoinwazyjna i bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów. Pęcherzyk usuwa się przez trzy niewielkie otwory w ciele pacjenta, którymi lekarz wprowadza niezbędne narzędzia.
Metody tej nie stosuje się w stanach ostrych pęcherzyka żółciowego lub wtedy, gdy lekarz podejrzewa możliwość wystąpienia powikłań w trakcie zabiegu (np. wskutek zrostów po wcześniej przeprowadzonych operacjach jamy brzusznej). Przed jego rozpoczęciem pacjent jest informowany, że w razie nagłej konieczności pęcherzyk zostanie usunięty metodą tradycyjną.
Jeżeli operacja została przeprowadzona prawidłowo, nie było powikłań i lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, pacjent może wstać z łóżka jeszcze tego samego dnia. Powinien jednak zachować szczególną ostrożność, przez pewien czas obowiązuje go również stosowanie odpowiedniej diety. W obecnych czasach metodę tradycyjną stosuje się rzadko, ponieważ skutecznie zastąpiła ją laparoskopia. Tradycyjny zabieg chirurgiczny jest wykonywany w ostrych stanach zapalnych przewodów żółciowych, gdy lekarz przewiduje powikłania lub widzi inne przeciwwskazania.
W celu chirurgicznego usunięcia pęcherzyka lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. Zabieg jest bardziej inwazyjny, dlatego pacjent zostaje w szpitalu kilka dni dłużej niż po laparoskopii, dłużej też trwa jego rekonwalescencja (ok. 3-4 tygodnie, aż do zagojenia się ran i ustąpienia bólu). Podobnie jak po laparoskopii obowiązuje go ścisła dieta.
Istnieje jeszcze jedna metoda usuwania pęcherzyka żółciowego, która jest także wykorzystywana stosunkowo rzadko. Ogranicza się ona do wykonania jednego, dwucentymetrowego cięcia w okolicy pępka. Powstałym otworem wprowadza się niezbędne narzędzia i tą samą drogą usuwa pęcherzyk. Wówczas pozostaje tylko założenie szwów, a pacjent bardzo szybko wraca do zdrowia.
Ta technika jest jednak dość skomplikowana. Wymaga od lekarza ogromnego doświadczenia, niesamowitej zręczności i wprawy w posługiwaniu się odpowiednimi narzędziami. Ma on mniejsze pole manewru i łatwiej może popełnić błąd, ponieważ za pomocą jednego otworu musi umieścić w ciele pacjenta te same narzędzia, które w przypadku laparoskopii wprowadza aż trzema drogami. Przez dwa miesiące po usunięciu pęcherzyka żółciowego pacjent powinien zachować wyjątkową ostrożność – oszczędzać się, nie dźwigać ciężkich rzeczy ani nie narażać się na nadmierny wysiłek. Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym tj. w narkozie. Ponadto w całości jest refundowany przez NFZ.
Leczenie zachowawcze polega przede wszystkim na stosowaniu przez pacjenta odpowiedniej diety oraz przyjmowaniu odpowiednich leków.W trakcie ataku kolki żółciowej są to leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Pacjent powinien przyjmować również środki żółciopędne, a jeżeli atakowi towarzyszy gorączka – antybiotyki.Bardzo ważną rolę w leczeniu kamicy żółciowej – również po usunięciu pęcherzyka – odgrywa ziołolecznictwo. Kuracja za pomocą ziół pobudza, przyspiesza i zwiększa wydzielanie żółci, co ułatwia jej swobodny przepływ do dwunastnicy i zapobiega zastojom. Wzmożone wydzielanie żółci naturalnie przeczyszcza drogi żółciowe i pomaga pozbyć się z nich złogów oraz drobnoustrojów.
Do ziół pomocnych w leczeniu kamicy zaliczymy w szczególności:
- ziele dziurawca
- mniszek lekarski
- owoc jałowca
- karczochy
- ostropest plamisty
- kłącza kurkumy
- bylicę boże drzewko.
Samoistne znikanie kamieni żółciowych praktycznie się nie zdarza. Czasami jednak, szczególnie w przypadku mikroskopijnych złogów, przedostają się one do dwunastnicy, a stamtąd – wraz z kałem – są wydalane.